Ile stron powinna mieć praca magisterska?
Studenci często boją się, że ich prace magisterskie będą za krótkie albo za długie. Każdy promotor powie Ci, że długość pracy magisterskiej jest ważna, lecz o wiele większe znaczenie ma jej zawartość merytoryczna. Na pytanie „ile stron powinna mieć praca magisterska”, z reguły odpowiada się „tyle, ile potrzeba, by wyczerpująco przedstawić zagadnienie”.
Wiemy jednak, że taka odpowiedź Cię nie satysfakcjonuje, bo wciąż nie wiesz, ile stron powinna liczyć Twoja praca. Najprościej będzie, gdy po prostu zapytasz się swojego promotora, wykładowcy lub pracownika uczelni. Zajrzyj także na stronę internetową uczelni – być może tam znajdziesz potrzebne informacje. Czasami zdarza się, że kontakt z promotorem jest utrudniony, a uczelnia milczy w tej kwestii. Wtedy pozostaje Ci zapoznać się z naszymi wskazówkami, dzięki którym dowiesz się, ile stron powinna mieć praca magisterska.
Praca magisterska – ile stron?
Wiedz, że każda uczelnia wyższa określa swoje wytyczne pisania i formatowania prac. Nawet gdy ich nie możesz znaleźć, to one istnieją. W polskim systemie kształcenia wyższego obowiązują jednak określone standardy stworzenia prac dyplomowych, a to oznacza, że praca studenta Uniwersytetu Opolskiego technicznie nie będzie się zbytnio różniła od studenta Uniwersytetu Szczecińskiego. Miej na uwadze to, żeby praca nie była zbyt krótka, ale też byt długa.
Praca magisterska – liczba stron i rozdziałów
Jeżeli będziesz się trzymać poniższych wytycznych, Twoja praca będzie spełniała wymogi większości polskich uczelni.
Standardowo przyjmuje się, że:
- praca magisterska powinna być podzielona na 3-4 części (rozdziały)
- każdy rozdział powinien liczyć mniej więcej tyle samo stron (+/- 5)
- rozdziały muszą być podzielone na 3-5 części (podrozdziały)
- pierwsza część pracy jest opracowaniem teoretycznym (napisana na podstawie literatury naukowej), a druga opracowaniem badawczym (badania własne)
- minimalna ilość stron pracy magisterskiej to 60, a maksymalna 90
- do ilości stron nie wlicza się: strony tytułowej, spisu treści, bibliografii, spisu tabel, załączników itp.
Podsumowując: prawidłowa ilość stron pracy dyplomowej wynosi od 60 do 90 (+/- 3 strony) – od wstępu do zakończenia.
Ważne!
Zasada ta nie dotyczy jednak prac z fizyki, matematyki, biologii czy informatyki. Prace z przedmiotów ścisłych cechują się indywidualnymi wymaganiami i są z reguły krótsze. Na przykład praca na wydziale fizyki może liczyć zaledwie 30 stron i będzie prawidłowa. Większą część takiego opracowania będą stanowić wzory, tabele i obliczenia.
Może się zdarzyć, że temat Twojej pracy jest tak specyficzny, że ostateczna ilość stron jest mniejsza (np. 50) albo większa (np. 110) od wymagań uczelni. Pomimo chęci nie możesz niczego dopisać ani odjąć. Co wtedy? Twoim obowiązkiem jest przygotowanie rzeczowych argumentów udowadniających, że praca naprawdę nie mogła liczyć mniej lub więcej stron. Poinformuj o tym swojego promotora, jeśli jakość pracy będzie odpowiednia, być może zgodzi się ustępstwa.
Masz już gotową pracę, ale myślisz, że jest ona za krótka? Skontaktuj się z nami, a podpowiemy co jeszcze warto dopisać lub zmienić, by Twoja praca spełniała wymogi uczelniane.