Jak wybrać promotora pracy dyplomowej?

Jak wybrać promotora pracy dyplomowej?

Nie marnuj czasu, zobacz jak możemy Ci pomóc! Pobierz bezpłatną próbkę

Zadaniem promotora jest kierowanie pracą przyszłego magistra, udzielanie wskazówek dotyczących merytorycznych i technicznych kwestii pracy dyplomowej. Pracownicy uczelni z pewnością pozwolą ci wybrać promotora spośród kilku-, kilkunastu doktorów i profesorów. Zastanawiasz się, którego wybrać? Podpowiadamy, jak poznasz, że promotor spełni twoje oczekiwania.

Pewne jest to, że promotor powinien być przede wszystkim pomocny, jednak czasami trudno ocenić, który doktor lub profesor naprawdę taki będzie. Na podstawie obserwacji i opinii innych studentów można z dużym prawdopodobieństwem wywnioskować, czy dany promotor naprawdę pomoże ci w pisaniu pracy.

Idealny promotor pracy dyplomowej

Wybierając promotora, odpowiedz sobie na kilka pytań.

1. Jakimi tematami interesuje się potencjalny promotor pracy?

Jeżeli na przykład chcesz pisać o socjologii miasta, to wybierz doktora lub profesora, którego również interesuje ten temat. Możesz być pewien, że wtedy chętniej będzie ci pomagał, poda ciekawe źródła i udzieli cennych wskazówek.

2. Czy doktor/profesor chętnie korzysta z nowoczesnych technologii?

Jeżeli wiesz, że promotor nie korzysta ze skrzynki e-mailowej, nie czyta prac w wersjach elektronicznych, możesz być pewien, że współpraca z nim będzie utrudniona, ponieważ będziesz mógł się z nim spotykać tylko podczas ustalonych konsultacji, za każdym razem będziesz stawiać się z wydrukowaną pracą, na której uwagi będą nanoszone ręcznie.

3. Czy promotor pracy dyplomowej spóźnia się albo nie przychodzi na wykłady i spotkania ze studentami?

Niestety, ale niektórzy profesorowie sądzą, że uczelnia i studenci są dla nich, a nie na odwrót. Nie wybieraj promotora, który nie szanuje studentów, ponieważ wtedy może się okazać, że będziesz miesiącami szukać sposobów na skontaktowanie się z nim.

4. Czy promotor jest zbyt drobiazgowy albo roztargniony?

To dobry znak, gdy promotor chętnie pomaga w pisaniu pracy, udziela wskazówek, nanosi liczne poprawki, ponieważ świadczy to o tym, że jest profesjonalistą. Zdarzają się jednak promotorzy, którzy wciąż poprawiają tekst i utrudniają pisanie pracy. Raczej nie wybieraj promotora, który zmienia tematy prac miesiąc przed obroną, jest niezdecydowany i za każdym razem sugeruje inne zmiany.

Może się zdarzyć, że nie będziesz znał osobiście promotorów zaproponowanych przez uczelnię, ponieważ nie miałeś z nimi zajęć. Możesz jednak popytać wśród kolegów i koleżanek z innych grup lub studiujących na innych kierunkach albo zasięgnąć opinii u studentów, którzy obronę mają już za sobą.

Potrzebujesz pomocy przy swoim temacie pracy mgr lub licencjackiej? Wyślij zapytanie do specjalistów!




    Szybki kontakt

    Na wszystkie zapytania odpowiadamy w ciągu maksymalnie 2-3 godzin.

    designed by tonik.pl