10 największych wpadek w pracach magisterskich
Nawet wydawałoby się najlepsza praca magisterska może zawierać, błąd, który w jednej chwili może odebrać satysfakcję z jej przygotowania. Przeczytaj 10 wpadek w pracach magisterskich, których należy się ustrzegać.
1 WPADKA: Forma osobowa: Pan czy Pani?
Jeżeli jesteś kobietą, a tekst jest pisany w formie męskiej, może oznaczać to spore kłopoty. Kiedy taki błąd został popełniony kilkukrotnie, możesz wytłumaczyć go zmęczeniem. Jednak o wiele trudniej wyjaśnić tego typu pomyłki występujące notorycznie.
2 WPADKA: Wyraźnie coś przeoczyłeś…
Prace magisterskie są sprawdzane cyklicznie, a pieczę nad nimi mają czujni promotorzy. Jeżeli promotor jest wyjątkowo dobrze dostępny i seminaria odbywają się np. co dwa tygodnie lub co miesiąc, na każdym spotkaniu prezentować będziesz kolejne wersje pracy. Dobrze jest zapanować nad tym procesem i wiedzieć, co zostało napisane w ostatnim czasie oraz jakie kolejno uwagi zgłaszał promotor. Bez tego możesz wziąć starą wersję tekstu. W najlepszym przypadku zostaniesz wyśmiany w obecności grupy z seminarium. W najgorszym mogą Cię czekać nagłe i niespodziewane zmiany w koncepcji pracy.
3 WPADKA: Słabe streszczenie w języku obcym
Polski język to trudny język, ale pisząc po angielsku możesz wejść jeszcze na wyższy poziom wyobraźni językowej. Niemal dla 50-60% prac potrzebne jest streszczenie w języku angielskim. Mniej (poniżej 5%) wymaga tłumaczenia w innych językach (rosyjskim, francuskim, niemieckim). Jeżeli masz CAE lub CPE poradzisz sobie z tym tematem bez trudu. Jeśli nie jesteś przekonany do swoich zdolności językowych, sprawdź tekst z osobą lepiej władającą danym językiem. Do swoich braków bardzo często nie przyznają się nawet autorzy artykułów naukowych i książek, co potem można zauważyć w ich streszczeniach. Pamiętaj jednak, że Twoja praca będzie czytana przez promotora i recenzenta, lepiej więc uniknąć pomyłek językowych.
4 WPADKA: Nieusunięte linki z Wikipedii
Każdą pracę magisterską powinno przygotować się w oparciu o szanowane i rzetelne źródła naukowe, czyli książki, artykuły naukowe, raporty, akty prawne, a także w pewnym zakresie prasę. Z dostępnością materiałów jest jednak różnie. Co więcej, czasem może zawieść motywacja do ich zdobycia. Odradzamy ten sposób, ale część prac jest przygotowywana w oparciu o Wikipedię, a artykuły tylko parafrazowane. Jeżeli już zdecydujesz się na ten krok, nie zapomnij o usunięciu linków. Jeżeli prześlesz tekst do sprawdzenia w wersji elektronicznej linki doprowadzą promotora do prawdziwego źródła wiedzy, które zostało wykorzystane.
5 WPADKA: Dlaczego wyniki ankiet nie sumują się prawidłowo.
To kolejny sposób, którego nie zalecamy. Upewnij się, że wyniki sumują się prawidłowo, zaś struktura odpowiedzi jest dobrze policzona. W przeciwnym razie czeka Cię wiele niepotrzebnych tłumaczeń.
6 WPADKA: Gdzie są przypisy do książek?
Jeżeli jesteś dumny z napisania swoich 50 czy 80 stron, upewnij się, że są one odpowiednio udokumentowane źródłami książkowymi. Rozważnie korzystaj ze źródeł internetowych (możesz się nimi posiłkować, ale umiarkowanie i tylko w oparciu o sprawdzone źródła).
7 WPADKA: Tekst jest nie na temat
Możesz pisać nie na temat, dlatego że w błędny sposób zinterpretowałeś wybrane zagadnienie. Zdarza się każdemu. W drugiej, bardziej irytującej wersji, praca może być niezgodna z tematem bo zapisałeś źle tytuł np. zanotowałeś nieprawidłową nazwę firmy do analizy. Ten z pozoru drobny szczegół może spowodować, że będziesz pisać wszystko od nowa.
8 WPADKA: Wyłączona Autokorekta.
Jeżeli zauważyłeś wyłączoną autokorektę w Wordzie na samym końcu pisania, czeka Cię niestety 2-3 godziny dodatkowej pracy, tym razem przy ręcznej korekcie. Pamiętaj o tym, żeby autosprawdzanie było włączone od samego początku, wtedy będziesz mógł poprawiać błędy na bieżąco.