Najczęstsze błędy formalne w pracy magisterskiej – nie popełniaj ich!

Najczęstsze błędy formalne w pracy magisterskiej – nie popełniaj ich!

Nie marnuj czasu, zobacz jak możemy Ci pomóc! Pobierz bezpłatną próbkę

Błędy formalne zaliczają się do tych, które studenci popełniają najczęściej. Powstają one z braku wiedzy, doświadczenia w pisaniu długich opracowań i nieprzestrzegania wytycznych uczelni. Uczelnia z reguły ustala własne zasady pisania prac dyplomowych, istnieją jednak ogólne wytyczne, których każdy student powinien się trzymać. Błędy formalne w pracy magisterskiej w ok. 10% wpływają na ostateczną ocenę pracy.

Niektórzy promotorzy mocno zwracają uwagę na błędy formalne w pracy magisterskiej, inni wskazują tylko te najpoważniejsze. Bez względu na to, czy promotor jest mniej lub bardziej wymagający, staraj się, by twoja praca dyplomowa wyglądała profesjonalnie i estetycznie, gdyż jest to twoja wizytówka.

Najczęstsze błędy formalne w pracy magisterskiej

  1. Pisownia tytułów rozdziału z kropką na końcu (powinno być bez kropki).
  2. Podwójne spacje, spacje przed przecinkiem.
  3. Brak jednolitego formatowania nagłówków i wypunktowań (za każdym razem inny font, wypunktowania dodawane raz od kropki, raz od myślnika).
  4. Pozostawianie pustych miejsc po tabelach, wykresach itp.
  5. Brak wyrównania tekstu od lewej do prawej (tytuły rozdziałów powinny być wyśrodkowane, a tytuły podrozdziałów wyrównane do lewej).
  6. Nieprawidłowe przypisy lub ich brak.
  7. Nieprawidłowa konstrukcja spisu treści.

Są to w zasadzie takie „drobiazgi”, których jednak powinno się unikać. Błędy formalne w pracy magisterskiej nie wpływają na jej wartość merytoryczną, jednak sprawiają, że praca sprawia wrażenie niestarannej i nieprofesjonalnie przygotowanej. Nieprzestrzeganie reguł formatowania prac wprowadza ogólny chaos. Pamiętaj, że pisząc pracę naukową, powinieneś wykazać się ponadprzeciętną znajomością redakcji dłuższego opracowania.

Jak uniknąć błędów formalnych?

Zanim zaczniesz pisać pracę, dokładnie zapoznaj się z ogólnymi standardami tworzenia prac dyplomowych. Czasami wydaje się, że wszystko jest oczywiste, potem okazuje się, że w pracy znajduje się wiele błędów. Cały czas kontroluj siebie i często wracaj do wytycznych uczelni. Jak już napiszesz rozdział pracy, nie pokazuj go od razu promotorowi. Odpocznij 1-2 dni, następnie jeszcze raz przestudiuj każdy akapit. Zdziwisz się, jak wiele błędów popełniłeś, których wcześniej nie zauważyłeś.

Potrzebujesz pomocy przy swoim temacie pracy mgr lub licencjackiej? Wyślij zapytanie do specjalistów!




    Szybki kontakt

    Na wszystkie zapytania odpowiadamy w ciągu maksymalnie 2-3 godzin.

    designed by tonik.pl