Jak przygotować się do obrony pracy magisterskiej?
Jeżeli twoja pracy jest już napisana, zaakceptowana przez promotora i złożona w dziekanacie z kompletem niezbędnych dokumentów, czeka cię już tylko obrona pracy magisterskiej. Niektórzy sądzą, że jest to tylko formalność, bo przecież każdy się obroni. Nawet jeżeli jest to prawda, to pamiętaj, że ocenę końcową pracy magisterskiej wpisuje się w trakcie obrony, a to oznacza, że to w jaki sposób zaprezentujesz siebie i swoją pracę, może zaważyć na ocenie na dyplomie. Przygotowania najlepiej zacząć miesiąc przed obroną.
Miesiąc przed obroną
Na każdej obronie pracy magisterskiej promotor i recenzent zadają 3 losowo wybrane pytania dotyczące wiedzy z zakresu studiów. Lista pytań podawana jest najpóźniej na miesiąc przed terminem złożenia pracy. Sprawdź swoją wiedzę i postaraj się odpowiedź na każde pytanie bez przygotowania. Jeżeli pytania sprawiają ci trudności, poszukaj odpowiedzi w podręcznikach.
Dwa tygodnie przed obroną
Jeszcze raz przeczytaj swoją pracę. Zwróć szczególną uwagę na problematykę, problemy badawcze, hipotezy i wnioski z badań. Z pewnością musisz wiedzieć, dlaczego wybrałeś ten temat i czy napotkałeś jakieś trudności podczas pisania. Właśnie o to najczęściej pyta się studentów podczas obrony. Zaprezentuj swoją pracę przed znajomym, mamą, tatą, siostrą i poproś ich o zadanie kilku pytań, które mogą pojawić się podczas egzaminu. Warto także spytać znajomych, którzy bronili się u tego samego recenzenta, jak wygląda u niego obrona, jakie zadaje pytania i na co zwraca uwagę. Masz jeszcze czas, by się przygotować na niespodzianki.
Tydzień przed obroną
Zadbaj o odpowiednią prezencję – przygotuj ubranie, udaj się do fryzjera, kosmetyczki itp. Raczej nie chcesz, żeby przez niestosowny albo niechlujny wygląd promotor i recenzent pomyśleli, że nie przywiązujesz wielkiej wagi do wydarzenia i dyplomu. Wiedza wiedzą, ale ubranie jest twoją wizytówką i wyraża szacunek do zgromadzonych na obronie osób. Najlepiej postawić na klasyczny dress code.
Studentkom polecamy wybrać białą (beżową) koszulę bez nadruków, do niej czarne (szare, brązowe, granatowe) spodnie lub spódnicę. Do tego zestawu najodpowiedniejsze będą klasyczne spodnie garniturowe z kantem albo prosta ołówkowa lub trapezowa spódnica do kolan. Załóż także cieliste rajstopy (koniecznie!) i elegancką marynarkę pasująca kolorystyczne do pozostałej garderoby. Z butów najlepiej wybrać eleganckie pantofle na niewielkim obcasie albo praktyczne mokasyny. Oczywiście możesz sugerować się obowiązują modą, tak by wglądać elegancko i z klasą, unikaj jednak ekstrawagancji, krzykliwych kolorów i zbyt wyzywających fasonów.
Studenci mają łatwiej, gdyż wybór męskiej garderoby na obronę nie jest tak różnorodny. Panowie powinni wybrać klasyczny garnitur, najlepiej w ciemnym kolorze, do tego jasna koszula (idealnie wyprasowana!), skórzane buty wizytowe i ciemne skarpetki (w kolorze garnituru). Opcjonalnie można dobrać gustowne dodatki: krawat, zegarek, pasek.
Dwa dni przed obroną
Upewnij się, że masz wszystko przygotowane, znasz godzinę i miejsce obrony. Pomyśl o kwiatach dla promotora i recenzenta, ale przedtem upewnij się, czy na pewno zechcą przyjąć taki prezent w ramach podziękowania.
Dzień obrony
Wstań wcześniej, przygotuj się i zrelaksuj. Nie czytaj już pytań ani pracy, i tak już niczego się nie nauczysz. Powodzenia!