Przypisy w pracy licencjackiej i magisterskiej
Przypisy w każdej pracy dyplomowej spełnią tę samą, istotną rolę – pozwalają na zidentyfikowanie publikacji źródłowych, z których korzystamy podczas pisania naszej własnej pracy. Obecność przypisów w dziele naukowym to jeden z obowiązków, jakie musisz spełnić, aby Twoja praca była poprawna z formalnego punktu widzenia. To jednak także wyraz Twojej, jako autora, dbałości o detale w pisaniu pracy oraz odzwierciedlenie jakości Twojego warsztatu badawczego.
Przypisy jasno wskazują, że tworząc swoje dzieło, odnosiłeś się do konkretnych pozycji książkowych, artykułów w czasopismach, aktów prawnych, czy też innego rodzaju źródeł oraz dorobku naukowego innych badaczy. Przypisy świadczą zatem o Twojej rzetelności i uczciwości, sprawiając jednocześnie, że praca licencjacka lub też magisterska zyskuje na wiarogodności naukowej i badawczej.
Jak należy robić przypisy w pracy licencjackiej lub magisterskiej?
Mimo iż przypisy to formalny wymóg w pisaniu każdej pracy dyplomowej, nie istnieją tutaj żadne konkretne wytyczne, uniwersalne i znajdujące zastosowanie w absolutnie każdym dziele. Po prostu jedna, właściwa dla wszystkich szkoła tworzenia przypisów nie istnieje. Nie oznacza to jednak, że możemy w tej kwestii sięgnąć po zupełną dowolność. Tworząc przypisy, warto kierować się pewnymi wytycznymi, które sprawią, że przypisy będą poprawne, przejrzyste i konsekwentne w swojej formie. Dlatego też:
- Tworząc przypisy bądź konsekwentny – jeśli stosujesz skróty, to w każdym przypisie takie same, jeśli zdecydujesz się zapisać pełną nazwę danego wydawnictwa, to trzymaj się tego postanowienia przy wszystkich opracowaniach.
- W sporządzaniu przypisów pamiętaj o znaczeniu interpunkcji oraz konieczności przenoszenia „jedno- i dwuznaków” np. „w”, „i”, „ze”, znajdujących się na końcu wersów.
- Pamiętaj również, że na stronie powinny znaleźć się przynajmniej 3 przypisy. Maksymalna ich ilość nie jest określona. Nieestetyczne i raczej nieeleganckie będzie jednak zachwianie proporcji, tzn. sytuacja, w której przypisy będą zajmowały niemal tyle samo miejsca, co treść pracy znajdująca się powyżej.
- Przypisy warto oddzielić od tekstu głównego cienką linią.
- Czcionka, jaką zastosujesz do tworzenia przypisów, powinna być o dwa stopnie mniejsza niż zasadniczy tekst rozdziału.
- W przypisach podajemy nie tylko nazwisko i pierwszą literę imienia autora, tytuł publikacji, wydawnictwo oraz rok i miejsce wydania publikacji, ale także numer strony, z której pochodzi dana informacja, czy też cytat.
- Gdy tworzymy kolejny przypis dotyczący wymienionej już wcześniej publikacji, możemy zapisać tytuł tej publikacji, używając skrótu, np. A. Kowalski, Elementy…, dz. cyt., s. 35.
- Gdy mamy powyżej czterech autorów, możemy skrócić ich przywoływanie, np. J. Nowak i in., Gospodarka, Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2013, s. 20-21.
Kiedy dokładnie wstawiamy przypisy w pracy licencjackiej lub magisterskiej?
Tworząc swoją pracę na licencjat lub magisterkę, pamiętaj, że sytuacji, w których pojawia się konieczność zastosowania przypisów, jest całkiem sporo. Poza oczywistymi cytatami zaczerpniętymi wprost z innych publikacji przypis będzie potrzebny, gdy:
- chcemy przytoczyć fakty historyczne,
- nawiązujemy do danych statystycznych, np. „ponad połowa mieszkańców Zanzibaru to wyznawcy…”, „eksport maszyn wzrósł w pierwszym półroczu roku… o …” – tutaj potrzebne będzie wskazanie, skąd dysponujemy takimi informacjami,
- przytaczamy cudze idee i komentarze, m.in. dla uniknięcia posądzenia o plagiat.