10 największych wpadek w pracach magisterskich

10 największych wpadek w pracach magisterskich

Nie marnuj czasu, zobacz jak możemy Ci pomóc! Pobierz bezpłatną próbkę

Nawet wydawałoby się najlepsza praca magisterska może zawierać, błąd, który w jednej chwili może odebrać satysfakcję z jej przygotowania.  Przeczytaj 10 wpadek w pracach magisterskich, których należy się ustrzegać.

1 WPADKA: Forma osobowa: Pan czy Pani?

Jeżeli jesteś kobietą, a tekst jest pisany w formie męskiej, może oznaczać to spore kłopoty. Kiedy taki błąd został popełniony kilkukrotnie, możesz wytłumaczyć go zmęczeniem. Jednak o wiele trudniej wyjaśnić tego typu pomyłki występujące notorycznie.

2 WPADKA: Wyraźnie coś przeoczyłeś…

Prace magisterskie są sprawdzane cyklicznie, a pieczę nad nimi mają czujni promotorzy. Jeżeli promotor jest wyjątkowo dobrze dostępny i seminaria odbywają się np. co dwa tygodnie lub co miesiąc, na każdym spotkaniu prezentować będziesz kolejne wersje pracy. Dobrze jest zapanować nad tym procesem i wiedzieć, co zostało napisane w ostatnim czasie oraz jakie kolejno uwagi zgłaszał promotor. Bez tego możesz wziąć starą wersję tekstu. W najlepszym przypadku zostaniesz wyśmiany w obecności grupy z seminarium. W najgorszym mogą Cię czekać nagłe i niespodziewane zmiany w koncepcji pracy.

3 WPADKA: Słabe streszczenie w języku obcym

Polski język to trudny język, ale pisząc po angielsku możesz wejść jeszcze na wyższy poziom wyobraźni językowej. Niemal dla 50-60% prac potrzebne jest streszczenie w języku angielskim. Mniej (poniżej 5%) wymaga tłumaczenia w innych językach (rosyjskim, francuskim, niemieckim).  Jeżeli masz CAE lub CPE poradzisz sobie z tym tematem bez trudu. Jeśli nie jesteś przekonany do swoich zdolności językowych, sprawdź tekst z osobą lepiej władającą danym językiem. Do swoich braków bardzo często nie przyznają się nawet autorzy artykułów naukowych i książek, co potem można zauważyć w ich streszczeniach. Pamiętaj jednak, że Twoja praca będzie czytana przez promotora i recenzenta, lepiej więc uniknąć pomyłek językowych.

4 WPADKA: Nieusunięte linki z Wikipedii

Każdą pracę magisterską powinno przygotować się w oparciu o szanowane i rzetelne źródła naukowe, czyli książki, artykuły naukowe, raporty, akty prawne, a także w pewnym zakresie prasę. Z dostępnością materiałów jest jednak różnie. Co więcej, czasem może zawieść motywacja do ich zdobycia. Odradzamy ten sposób, ale część prac jest przygotowywana w oparciu o Wikipedię, a artykuły tylko parafrazowane. Jeżeli już zdecydujesz się na ten krok, nie zapomnij o usunięciu linków. Jeżeli prześlesz tekst do sprawdzenia w wersji elektronicznej linki doprowadzą promotora do prawdziwego źródła wiedzy, które zostało wykorzystane.

5 WPADKA: Dlaczego wyniki ankiet nie sumują się prawidłowo.

To kolejny sposób, którego nie zalecamy. Upewnij się, że wyniki sumują się prawidłowo, zaś struktura odpowiedzi jest dobrze policzona. W przeciwnym razie czeka Cię wiele niepotrzebnych tłumaczeń.

6 WPADKA: Gdzie są przypisy do książek?

Jeżeli jesteś dumny z napisania swoich 50 czy 80 stron, upewnij się, że są one odpowiednio udokumentowane źródłami książkowymi. Rozważnie korzystaj ze źródeł internetowych (możesz się nimi posiłkować, ale umiarkowanie i tylko w oparciu o sprawdzone źródła).

7 WPADKA: Tekst jest nie na temat

Możesz pisać nie na temat, dlatego że w błędny sposób zinterpretowałeś wybrane zagadnienie. Zdarza się każdemu. W drugiej, bardziej irytującej wersji, praca może być niezgodna z tematem bo zapisałeś źle tytuł np. zanotowałeś  nieprawidłową nazwę firmy do analizy. Ten z pozoru drobny szczegół może spowodować, że będziesz pisać wszystko od nowa.

8 WPADKA: Wyłączona Autokorekta.  

Jeżeli zauważyłeś wyłączoną autokorektę w Wordzie na samym końcu pisania, czeka Cię niestety 2-3 godziny dodatkowej pracy, tym razem przy ręcznej korekcie. Pamiętaj o tym, żeby autosprawdzanie było włączone od samego początku, wtedy będziesz mógł poprawiać błędy na bieżąco.

Potrzebujesz pomocy przy swoim temacie pracy mgr lub licencjackiej? Wyślij zapytanie do specjalistów!




    Szybki kontakt

    Na wszystkie zapytania odpowiadamy w ciągu maksymalnie 2-3 godzin.

    designed by tonik.pl