Bibliografia w pracy licencjackiej
Praca licencjacka, tak, jak każda praca naukowa, musi sprostać konkretnym wymaganiom. Struktura, forma, język pracy oraz jej poszczególne elementy są tutaj zestandaryzowane i niezależnie od tematyki pracy, w każdym przypadku podlegają tym samym regułom.
Bibliografia to jeden z obowiązkowych elementów pracy dyplomowej będący uporządkowanym spisem publikacji w niej wykorzystanych. Ów spis pozycji naukowych obejmuje na przykład:
- publikacje książkowe,
- czasopisma, magazyny,
- artykuły w czasopismach,
- źródła internetowe,
- źródła statystyczne,
- akty normatywne, w tym ustawy, rozporządzenia etc.
To właśnie do wymienionych publikacji odwołujesz się podczas pisania swojej pracy licencjackiej i stąd też konieczność zamieszczenia informacji w tym zakresie na końcu pracy, tuż za jej podsumowaniem / zakończeniem. Dzięki bibliografii możliwa jest między innymi weryfikacja treści Twojej pracy.
Bibliografia, jaką zamieszcza się w pracach dyplomowych, w tym w pracach licencjackich, określamy jako załącznikową (inne rodzaje to bibliografia osobowa i przedmiotowa). Pamiętaj, że element ten to obowiązkowa pozycja w każdej pracy dyplomowej, także magisterskiej, czy też inżynierskiej.
Bibliografia w pracy licencjackiej – podstawowe zasady
Sporządzając bibliografię do swojej pracy licencjackiej, powinieneś kierować się kilkom podstawowymi zasadami, które nie tylko pomogą Ci w stworzeniu poprawnego spisu publikacji, ale także pozwolą zachować standardy dotyczące pisania prac naukowych. O czym zatem powinieneś pamiętać?
- Tytuły artykułów, książek etc. piszemy kursywą.
- Nazwy czasopism, magazynów ujmujemy w cudzysłów.
- Rozpoczynamy od nazwiska autora, potem, w skrócie, wpisujemy jego imię (z reguły jest to pierwsza litera imienia).
- Bibliografia powinna być uporządkowana według przyjętego klucza. Najczęściej jest to podział na literaturę naukową, literaturę cykliczną (na przykład artykuły w czasopismach), dokumenty, materiały oraz źródła. Można również bibliografię uporządkować alfabetycznie.
Bibliografia – ogólny wzór
Praca licencjacka powstaje zawsze według pewnych schematów oraz w oparciu o określone, zestandaryzowane reguły. Podobnie jest w przypadku samej bibliografii. Tutaj także przestrzegamy konkretnych zasad, które pozwalają nam ułożyć pewien ogólny wzór obejmujący:
1. Pozycje zwarte / literatura naukowa / pozycje książkowe
- nazwisko autora,
- pierwsza litera imienia autora,
- jeśli pozycja jest pracą zbiorową, to po pierwszej literze imienia i nazwisku redaktora należy napisać (red.) lub tez po tytule danej pracy można zastosować zapis (red. pierwsza litera imienia, nazwisko),
- tytuł publikacji,
- wydawnictwo,
- miejsce i rok wydania.
2. Artykuły pochodzące z książek
- nazwisko autora,
- pierwsza litera imienia autora,
- tytuł artykułu, [w: tytuł książki, red. nazwisko, pierwsza litera imienia autora],
- wydawnictwo,
- miejsce i rok wydania.
3. Artykuł w czasopiśmie
- nazwisko autora,
- pierwsza litera imienia autora,
- tytuł artykułu,
- tytuł czasopisma,
- rok, numer.
4. Akty prawne, dokumenty, etc.
- nazwa dokumentu,
- data jego zatwierdzenie / wydania,
- tytuł,
- informacje o nowelizacji.
5. Źródła internetowe
- nazwisko autora,
- pierwsza litera imienia autora,
- tytuł artykułu,
- adres www,
- data dostępu.
Stworzenie bibliografii w pracy licencjackiej, a także w każdej innej pracy dyplomowej, naprawdę nie jest trudnym zadaniem. Dla ułatwienia możesz wybrać dowolny wzór naszych opracowań prac dyplomowych (magisterka, licencjat, prace inżynierskie) i zobaczyć, jak wygląda poprawnie sporządzona bibliografia.