Ile rozdziałów powinna mieć praca licencjacka, a ile magisterska?

Ile rozdziałów powinna mieć praca licencjacka, a ile magisterska?

Nie marnuj czasu, zobacz jak możemy Ci pomóc! Pobierz bezpłatną próbkę

Każda praca naukowa powinna odpowiadać pewnym wymaganiom co do formy. Prace magisterskie i licencjackie różnią się na przykład od tekstów publicystycznych, które cechują się swobodniejszym językiem i nieobowiązującą strukturą.

Praca naukowa musi być bardzo dobrze napisana, nie może być łamigłówką dla czytelnika. Bardzo istotny jest czytelny podział treści na takie elementy jak: strona tytułowa, spis treści, wstęp, treść właściwa, zakończenie, bibliografię i aneksy. Dzięki nim czytelnik łatwo może odszukać interesujące go treści, nie musi czytać całej treści, ale może na przykład od razu zapoznać się z wynikami badań.

Żeby tekst był jeszcze bardziej czytelny musi być podzielony na w miarę równe bloki tematyczne, czyli rozdziały i podrozdziały. Każdy rozdział wyczerpująco omawia jedno zagadnienie.

Praca licencjacka rozdziały

Praca licencjacka jest mniej obszerna niż magisterska, liczy 30-50 stron. Z reguły składa się z części teoretycznej i badawczej. Na każdą część warto poświęcić mniej więcej tyle samo miejsca. Liczy się jednak rozsądek. 30-stronicowy tekst możesz podzielić na równe 2 rozdziały – jeden teoretyczny, drugi badawczy, ale równie dobrze praca może składać się z 3.

Jeżeli praca jest dłuższa, ma na przykład 50 stron, wtedy można ją podzielić na 3,4, a nawet 5 rozdziałów, każdy po około 10-16 stron. Dodatkowo, w każdym rozdziale powinny się znaleźć około 3-4 podrozdziały.

Przykład:
Wstęp…
Rozdział 1…
Podrozdział 1.1…
Podrozdział 1.2…
podrozdział 1.3…
Rozdział 2…
Podrozdział 2.1…
Podrozdział 2.2…
Podrozdział 2.3…
………………….
Zakończenie…
Bibliografia
Aneks

Praca magisterska rozdziały

Tu zasada jest taka sama jak w przypadku pracy licencjackiej, z tym że praca magisterska powinna być dłuższa – od 60 do 80 stron. Opcjonalny podział treści to również 4 rozdziały (2 teoretyczne i 2 badawcze), każdy po około 15 stron.

Promotorzy nie lubią, gdy poszczególne bloki tematyczne znacząco różnią się ilością stron. Dopuszczalne są różnice +/- 2 strony w każdym podrozdziale. Praca traci na jakości i staje się chaotyczna, gdy jest nierówna, czyli na przykład pierwszy rozdział zajmuje 20 stron, a kolejny tylko 7.

Kiepsko wyglądają również prace, w których pierwszy rozdział podzielony jest na 10 podrozdziałów, a drugi już tylko na 3. Większą uwagę przywiązuj nie do ilości rozdziałów, ale do zachowania proporcji.

Potrzebujesz pomocy przy swoim temacie pracy mgr lub licencjackiej? Wyślij zapytanie do specjalistów!
    Szybki kontakt

    Na wszystkie zapytania odpowiadamy w ciągu maksymalnie 2-3 godzin.

    designed by tonik.pl