Jak zacząć pisać pracę magisterską?
Pisanie pracy magisterskiej to długotrwały proces. Nie bez przyczyny promotorzy zalecają, by przygotowania rozpocząć już rok przed terminem oddania pracy do dziekanatu. Od czego zacząć pisać pracę magisterską? Najlepiej od początku. Jeżeli podzielisz cały cały proces na mniejsze etapy i będziesz je konsekwentnie realizować, pracę napiszesz bez stresu i w terminie.
Jak zacząć pisać pracę magisterską? 4 najważniejsze etapy
1. Na początek zajmij się kwestiami formalnymi: wyborem promotora i wyborem tematu.
O tym, jak wybrać promotora, napisaliśmy tutaj.
2. Następny krok to intensywna praca związana z poszukiwaniem materiałów i zebraniem bibliografii. Na tym etapie nie trzeba jeszcze wypożyczać wszystkich książek. Wystarczy zapoznać się z nimi, na przykład w bibliotece i ocenić, czy będą przydatne do pracy.
3. Następny krok to opracowanie ramowego planu pracy.
Wiele osób myli plan pracy ze spisem treści. Ramowy plan to tylko spis zagadnień, które chcemy uwzględnić w pracy dyplomowej. Różnica jest taka, że plan pracy powstaje na początku, a spis treści na końcu pisania. Może również nieznacznie ulec zmianie w trakcie pracy, jednak zawsze należy to konsultować z promotorem.
Plan powinien być podzielony na dwie części: teoretyczną i badawczą. Najpierw uwzględnij rozważania teoretyczne, które zostaną poruszone w pracy. W drugiej części zarysuj proces badawczy. Zacznij od określenia zakresu i celu badań, które przeprowadzisz.
4. Ostatnim etapem jest realizacja, czyli pisanie.
Rozpoczynamy od części teoretycznej. Z reguły w pierwszym rozdziale każdej pracy przedstawia się definicje najważniejszych pojęć według różnych autorów. Dzięki temu bliżej zapoznasz się z tematem i z łatwością przejdziesz od części teoretycznej do badawczej.
Jak zacząć pisać pracę magisterską? Przydatne wskazówki
1. Bibliografię z łatwością zbierzesz na podstawie danych dostępnych w internecie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę „temat (np. pedagogika wczesnoszkolna) + bibliografia. Na pierwszych stronach powinny wyskoczyć gotowe zbiory książek wyczerpujących dane zagadnienie.
2. W miarę możliwości korzystaj z bibliotek online. W wielu z nich za kilka złotych albo za darmo można otrzymać dostęp do wybranych książek naukowych. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu.
3. Wyznaczaj sobie mniejsze cele i staraj się je realizować. Na przykład w jednym miesiącu przygotuj temat, plan i bibliografię. Potem obiecaj sobie, że choć raz w tygodniu napiszesz kilka stron pracy. Po każdym napisanym rozdziale, oddawaj promotorowi teksty do oceny.
4. Zanim przystąpisz do pracy, usuń wszelkie rozpraszacze, typu telewizor, telefon, Facebook. Ustal, że w danych godzinach poświęcasz się tylko pisaniu.
Jeżeli będziesz się trzymać tych wskazówek, pracę obronisz w pierwszym terminie, i zostaniesz magistrem jeszcze przed wakacjami.